PROGRAMY PROFILAKTYCZNE

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Profilaktyka chorób układu krążenia (CHUK)

Program kierowany jest do osób, które:

  • w tym roku kalendarzowym mają 35, 40, 45, 50, 55 lat  /1984;1979,1974,1969,1964/
  • są obciążone czynnikami ryzyka (palenie tytoniu, nadciśnienie tętnicze krwi, zaburzenia gospodarki lipidowej, niska aktywność ruchowa, nadwaga i otyłość, upośledzona tolerancja glukozy, nadmierny stres, nieracjonalne odżywianie się, wiek,)
  • u których nie została dotychczas rozpoznana choroba układu krążenia
  • które w okresie ostatnich 5 lat nie korzystały ze świadczeń udzielanych w ramach programu profilaktyki CHUK także u innych świadczeniodawców

Świadczenia w ramach programu udzielane są bez skierowania, przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, do którego ubezpieczony jest zadeklarowany.

Lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem oraz kieruje go na badania pozwalające określić kategorię ryzyka choroby układu krążenia.

Profilaktyka próchnicy (fluoryzacja)

Profilaktykę prowadzą pielęgniarki szkolne u uczniów szkoły podstawowej (klasy I – VI) znajdujących się na obszarach, gdzie poziom fluorków w wodzie pitnej nie przekracza wartości 1 mg/l, grupową profilaktykę fluorkową metodą nadzorowanego szczotkowania zębów preparatami fluorkowymi 6 razy w roku, w odstępach 6 tygodni.

Szczepienia ochronne

Bierzemy udział w realizacji programów profilaktycznych szczepień ochronnych dzieci i dorosłych zamieszkałych na terenie Gminy Klucze  i Powiatu Olkuskiego. W naszych przychodniach szczepione są: